Programlama

Flutter Nedir ?

Ryuzaki tarafından yazıldı, , Konu ID:86

https://warezzers.net/uploads/avatars/avatar_3.jpg?dateline=1630014544
Fatal1ty-san
Administrators
Seviye:
0
Gönderileri:
9
Beğenileri:
2
Rep Puanı:
0
Kredi:
7.6 B
06.04.2021, 19:34
#1
Merhabalar Arkadaşlar,

Warezzers.NET olaraki bugünkü yazımızda sizlere Google’ın yeni gözdesi Flutter dan bahsetmeye çalışacağız. Hazırsanız haydi başlayalım.


[Resim: 0*0vUAU9_O_YCQd-4f.jpg]

Flutter, Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir mobil uygulama geliştirme SDK’sıdır. Android ve iOS için uygulama geliştirmek ve Google Fuchsia işletim sistemi için uygulama geliştirmek için kullanılır.

Google, yeni açık kaynak kodlu geliştirme platformu Flutter‘ı  Mobil Dünya Kongresi (MWC) sırasında tanıttı.

Flutter,  tamamen ücretsiz olup tüm geliştiricilerin katkı sunabileceği tatlı bir SDKdır.


Flutter’ı kullanarak geliştiriciler, her iki platformda da istenilen uygulamalar geliştirip, çapraz(cross) platformlu mobil uygulamalar geliştirerek hem maliyetten hem de zamandan tasarruf edebilirler. Arayüz tasarımcıları ise Flutter’ı kullanarak Android ve iOS platformlarına uygun, daha başarılı uygulamalar tasarlayabilirler.


Flutter’ı Nasıl Öğrenebilirim ?

[Resim: 0*dlVOp1WvvQ5M_7_3.]

Flutter’ı öğrenmek için herhangi bir programlama geçmişiniz yoksa üzülmeyin. Rahatlıkla öğrenebilecek sade bir dil olan Dart’a biraz bakarak Flutter’ı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Android için Java ya da Kotlin dilini ve iOS içinse Swift veya Objective-C dilini öğrenmeniz gerekmiyor. Yukarıda da belirttiğim gibi Google bu SDK’yı çıkarmasındaki temel hedeflerinden biri : Bir uygulama yazmak ve o uygulamanın her iki platformda da verimli bir şekilde çalışmasıdır.


Flutter’ın Hedefleri

1- Fast Development

[Resim: 1*xPbvSk1vPNoUWP6FI_O2Hg.png]

Flutter’ın hızlı bir şekilde yeniden yüklenmesi, hızlı ve kolay bir şekilde deneme yapmanıza, kullanıcı arayüzleri oluşturmanıza, yeni özellikler eklemenize ve hataları daha hızlı bir şekilde gidermenize yardımcı olur. IOS ve Android uygulamalar için emülatör, simülatör ve donanım üzerinde, zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde çalışır.

2-Expressive, beautiful UIs

[Resim: 1*86K8UOaHU-ft23P_VxB2Gg.png]

Flutter’ın yerleşik ve güzel tasarım olan Android Materyal Tasarımı ve Cupertino (iOS-flavor ) widget’ları, zengin hareket API’leri, platform farkındalığı ile kullanıcılarınızı memnun edin.

3-Modern, reactive framework

[Resim: 1*sWdWp92dzgk3J5iW-ZHa8w.png]

UI(User Interface)’nizi kolay bir şekilde Flutter’in modern reaktif, kullanışlı çerçevesi ve zengin platform, düzen ve temel widget seti ile geliştirebilirsiniz. 2D, animasyon, efektler ve daha fazlası için güçlü UI zorluklarını güçlü ve esnek API’lerle çözebilirsiniz.

Flutter’ın Genel Özellikleri

[Resim: 1*oN03eDhcWl9aVbY6FalaGA.png]


  • Flutter, esnek bir SDK’dır ve Windows, Linux ya da Mac ortamlarında rahatlıkla çalıştırılabilir.

  • Flutter, Mobile-first 2D render motoru, react-style framework’ü, Android ve iOS platformunda kullanılan widget desteğine sahip zengin bir SDK’dır.

  • Flutter, yapısında Material Design ve Cupertino (iOS tarzı) widget’ler, temalar yardımıyla her iki platform için de efektif uygulamalar geliştirmeye olanak sağlar.

  • Flutter birçok geliştirme ortamında bulunmayan Hot reload adında bir gerçek zamanlı düzenleme özelliğine sahiptir. Hot Reload ile geliştiriciler uygulamalarını hazırlar veya düzenlerken, gerçek zamanlı olarak yaptıkları değişikliklerin uygulama üzerindeki yansımalarını anında görebilir.

  • Flutter ile Android Jelly Bean v16 üzeri ve daha sonraki sürümler için mobil uygulamalar geliştirilebilirsiniz. iOS tarafında ise iOS 8 ve sonraki sürümleri için uygulamalar geliştirebilirsiniz. Donanım tarafında ise Android’in ARM işlemcilerini destekleyen SDK, iOS tarafında ise 64-bit işlemci mimarisini destekleyen iPhone5s ve üzeri cihazlara uygun mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Şimdilik bizden bu kadar. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.
  

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi