Programlama

Python Django ve Kullanım Alanları

Ryuzaki tarafından yazıldı, , Konu ID:84

https://warezzers.net/uploads/avatars/avatar_3.jpg?dateline=1630014544
Fatal1ty-san
Administrators
Seviye:
0
Gönderileri:
9
Beğenileri:
2
Rep Puanı:
0
Kredi:
7.6 B
06.04.2021, 19:18
#1
Merhabalar Arkadaşlar,
Warezzers.net olarak bugünkü yazımızda sizlere Python programlama dilinin web kısmında kullanılan bir framework’ü olan Djangodan bahsedeceğiz.


[Resim: 0*CmHieC3ANeqWeGIs.png]

  • Django, Python Programlama Dili için hazırlanmış ve BSD lisansı ile lisanslanmış yüksek seviyeli bir web çatısıdır(framework). Basit kurulumu ve kullanımı, detaylı hata raporu sayfaları ve sunduğu yepyeni arayüz ile diğer sunucu yazılımı ve frameworklerden kendini ayrıştırmaktadır. İsmi, caz gitaristi Django Reinhardt’tan gelmektedir.

  • Django Projesi’nin temel amacı, karmaşık bir yapıda olan web uygulamalarının kullanımını kolaylaştırmaktır. Django yeniden kullanılabilirlik, modülerlik, hızlı geliştirme süreci politikasına sahip bir yapıda tasarlanmaktadır.

  • Django da ayrıca her projeye ait temel kayıt ekleme, silme, düzenleme ve güncelleme fonksiyonlarını bünyesinde barındıran dinamik bir yönetim paneli sağlar. Karmaşık veritabanlarından kurtulmak isteyenler için rahat kullanışlı bir web çatısıdır. Şiddetle tavsiye edilir.

  • Django, Python programlama dili ile yazılmış bir MVT mimarı yapısını kullanan, yüksek seviyeli ve açık kaynaklı(open source) bir web çatısıdır. MVT dediğimiz yapı ise Model, View ve Template şeklindedir. Django’nun geliştirme aşamasında bu yapıya dikkat edilerek kodlandığını bizlere göstermektedir.


MVT Nedir ?

[Resim: 0*jSf2WfSltjvBcsUw.png]

Model-View-Template (MVT) MVC’den biraz farklıdır. Aslında, iki model arasındaki temel fark, Django’nun bizzat, Kontrolör(Controller) kısmına (Model ve Görünüm arasındaki etkileşimleri kontrol eden Yazılım Kodu) dikkat çekerek, bizi şablonla baş başa bırakmasıdır. Şablon, Django Şablon Dili (DTL) ile karıştırılmış bir HTML dosyasıdır. Geliştirici modeli sağlar, görünüm ve şablon daha sonra onu bir URL’le eşler ve Django kullanıcıya yapıyı sunmak için işlemi tamamlar.

Neden Django Öğrenmeliyim ?

1- Django basit bir şekilde kurulabilir ve rahatlıkla kullanılabilir.

2- Detaylı bir şekilde hata raporları vermektedir. Detaylı bir şekilde verilen hataların arasından sorunu rahatlıkla çözmek daha kolay olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında PHP diline göre hata raporundaki detay daha fazladır.

3- Genişletilebilir bir yönetim paneline sahiptir. Django kurulduğu vakit kendine ait bir admin paneli gelmektedir. İlk başlarda temel işlemlerde oldukça işimize yarayan bu paneli istek ve arzularımıza göre geliştirebiliriz.

4- Django kendini sürekli yenileyen bir Şablona sahiptir.

5- Django güvenlik açısından oldukça iyi bir seviyede olan bir framework’dür.


Django’yu Kullanan Web Siteleri

[Resim: 0*Q34v0i7SKwH--sLM.]
  

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi